Evcilbesinleri %30 İndirimli Luka Pet Market'te

Blog Kategorileri :

Evcilbesinleri

Evcilbesinler 
En İyi Köpek Maması Hangisi ?

Köpek sahipleri çok iyi bilir: Köpeklerimiz kısa zamanda adeta bir bebek gibi sevdiğimiz, değer verdiğimiz, en iyi şartlarda yaşaması için elimizden geleni yaptığımız arkadaşlarımız oluverirler. Onların nasıl bir ortamda uyuyacağı, temizliğinin nasıl yapılacağı, en önemlisi de her gün yiyecekleri mamaların nasıl olması gerektiği konusunda her zaman kafa yorabiliriz. Konu beslenme olduğu zaman köpeklerin de tıpkı insanlar gibi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Onlar da bizim gibi her türden besini yiyebilirler yani hem etçil hem de otçullar. Kısacası sağlıklı olmaları için çeşit çeşit beslenmeleri faydalı. Et, sebze, tahıllar… Hepsi köpeklerimizin sağlığı için önemli. Ama yine biz insanlar gibi köpekler de dengeli beslenmeli. Dengesiz beslenme sonucu köpeklerde diyabet gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Peki en iyi köpek maması hangisi ? Hangi firma en kaliteli köpek mamasını üretiyor ?

En İyi Köpek Maması Nasıl Bulunur ?

En iyi köpek maması seçiminde ilk olarak köpeğimizin gün içerisinde ne kadar besleneceği önem taşıyor. Bunu belirleyen üç faktör var: yaş, ne kadar hareketli olduğu ve olması gereken kilo. Örneğin gün içerisinde bolca egzersiz yapan bir köpeğin çok fazla besine ihtiyacı varken, vaktinin çoğunu evde geçiren ve fazla hareketli olmayan bir köpeğe sahipsek atıştırmalıklar da yeterli olabilir.

Her ne kadar köpek maması markaları da köpek beslenmesi hakkında ipuçları verse de köpeklerimizin nasıl besleneceği konusunda bize en iyi yol gösterecek kişiler veterinerler. Çünkü onlar köpeğimizle özel olarak ilgilenebilir, ideal kiloda kalması için ne kadar besine ihtiyaç duyduğunu saptayabilir. Üstelik onların hastalıklardan korunması için de en iyi köpek maması seçimimizde bize yardımcı olabilirler.

En iyi köpek maması hangisi
En iyi köpek maması hangisi
Köpek Mamalarını İyi Tanıyın

Köpeğimizin gün içerisinde ne kadar kalori alması gerektiğini veterinerler kolaylıkla hesaplayabilir. Ama köpek maması markaları mamanın içerisindeki kalori miktarını bize söylemez. Bu durumda bizim köpeğimiz için en uygun, en iyi olan köpek mamasını seçerken araştırmacı olmamız şart. Köpek maması markalarının üzerinde yazan gurme, doğal, en iyi gibi ibarelere hemen inanmamak, araştırıp en iyi olanı bulmak önemli.

Yine veterinerler sayesinde hem köpeğimizin damak zevkine hitap edecek hem de bizim bütçemizi sarsmayacak en iyi köpek mamasını bulabiliriz. Hatırlatmakta fayda var: veterinerler az kalorisi olduğu için genellikle kuru mamayı öneriyor.

Köpek maması konusunda aklı karışmış olanlar için diğer bir seçenek ise mamayı evde hazırlamak. Bu çok akıllıca bir seçim olabilir. Hem de böylece köpeğimize gönül rahatlığıyla yedireceğimiz bir mama hazırlamış oluruz. Ama burada da devreye yine veterinerlerin önerileri giriyor.

Köpeğim İçin En İyi Mama Hangisi ?

Bir sürü köpek maması seçeneğimiz var. İşin kötü yanıysa en iyi köpek mamasının hangisi olduğunu onu köpeğimize vermeden bilemeyeceğiz. Eğer mama seçimimiz iyiyse köpeğimiz bunu bize kısa sürede hissettirecektir. İyi görünmeleri, katı dışkıya sahip olmaları mama seçimimizin doğru olduğunun en büyük kanıtları. Ve tabii ki köpeğimizde mide bulantısı, kusma, gaz, ishal gibi problemler varsa bu köpek maması konusunda bir daha düşünmemiz gerektiğine işaret.

En iyi köpek mamasını belirlerken hata yapmışsak, köpek mamasını bir anda değiştirmemeliyiz. Örneğin gün içerisinde bir miktar eski mama ile bir miktar yeni mamayı karıştırabilir ve aşama aşama ilerleyebiliriz. Tabii eğer köpek çok kötü durumdaysa ve eski mamadan fazlasıyla şikayetçiyseniz yeni mamaya bir an önce geçmekte fayda var.

Köpeğin Beslenme Zamanlarına Dikkat Edin

Eğer yetişkin bir köpeğe sahipsek günde iki kez beslenmesi ideal. Ama yavru köpekler için durum daha farklı. Onların metabolizmalarının yüksek tutulması ve büyüme aktivitelerinin gerçekleşmesi için çok daha sık ve küçük öğünlere ihtiyaçları var. Bu durum küçük boyutlu ırklarda çok daha fazla önemli.

Uzmanlara göre köpekleri ödüllendirmek için öğünler arasında onlara küçük bisküviler hediye edebiliriz. Tabii ki fazla kalori almaması kuralına ve de zamanlamaya dikkat ederek. Bunu tıpkı kendi çocukluğumuz gibi düşünebiliriz. Günün erken saatlerinde fazlasıyla yemek hiç bir işimize yaramaz. Önemli olan öğünleri iyi planlamak ve dengeli beslenmek.

Peki En İyi Köpek Maması Hangisi ?

ConsumerAffairs.com ABD’deki araştırmasına göre köpek sahipleri aşağıdaki 10 köpek maması üreten firmayı oylamışlar. En iyi köpek maması sıralamasında şu ürünler yeralmış:

Canidae
Natural Balance
Nutro
Beneful
Blue Buffalo
Purina
Pedigree
IAMS
Ol Roy
Kirkland
ConsumerSearch.com’a göre de köpek sahipleri aşağıdaki 7 markaya en fazla oy vermişler:

Orijen
Taste of the wild
Welness Core Grain
Kirklan
Fromm Family
Newman’s Own Organic
The Honest Kitchen Organic

Türkiye’de ise en popüler köpek mamaları:

New Dog
Champion
Goody
Pro plan
Royal Canin
Acana
LaVital
Orijen
 
Kedi Beslenmesi Hakkında
 
Kediniz eve geldiği zaman öncelikli olarak sessiz ve sakin bir yerde biri kuru mama (yetişkin bir kedi günde ortalama 60-70 gr yer) diğeri de her zaman temiz ve taze olarak bulunduracağınız içme suyu için iki kap hazırlayınız. Yemek yerken suyun kirlenmemesi için iki kap arasında yeterli mesafe bırakın. Yavru kedinizde sindirim problemlerine neden olabilecek ani mama değişikliklerden kaçınmalısınız. İlk hafta kedinizi aldığınız yerde verilen mamayı vermeyi özen gösteriniz. Başka bir mamaya geçişin yeni bir ortama girdiğinden dolayı oluşabilen stresi geçtikten sonra yapılması daha iyidir. Yavruyu alınca hangi mamayı ne kadar miktarda yediğini öğreniniz. Başka bir mamaya geçiş aşamalı olarak yaklaşık bir haftada gerçekleşmelidir böylelikle yavrunun gelişimi için zararlı olan ishal olayının da önüne geçilmiş olunur.


Gıda değişim tablosu;
1.&2. günler; %75 eski mama + %25 yeni mama
3.&4. günler; %50 eski mama + %50 yeni mama
5.&6. günler;%25 eski mama + %75 yeni mama
7.gün ve sonrası; %100 yeni mama

Yavru kedinize kesinlikle masa artıkları vermeyin aksi halde size yalvarmaya veya masadan yemekleri çalmaya başlar. Kediniz için seçeceğiniz mama büyüme dönemi(bir yaşına kadar) için gerekli tüm besinleri içermelidir. Yavrunuzun yaşına göre uygun mama ve miktar veriniz. Kediler sürekli yiyiciler olup, her öğünlerinde az miktarda yerler.

Büyüme periyodu kritik bir dönem olup hayvanın ileriki yaştaki sağlığı ve huzurunu etkiler. Kedinizin ırkı ve özelliklerine göre sindirim özellikleri (koku ve tat hassasiyeti)göz önüne alınarak özel bir mama verilmelidir. Sadece özel hazırlanmış bir mama kedinizin yaşı,ırkı veya aktivite seviyesi ne olursa tüm besinleri sağladığını garanti edebilir.
Yavrunun büyümesi günlük kilo kazancı ile ölçülebilir (günde +10-30g).Büyüme en yoğun olarak haftada 100gr?a ulaştığı dört ila beşinci aylarda görülür. Kedinin büyümesini etkileyen faktörler; ırk, cinsiyet, genler, hormonlar ve dış etkenlerden hijyen ve stres olarak sayabiliriz.

Doğduğunda sindim sistemi sütü sindirmeye uygundur ve zamanla sindirim yetenekleri değişerek yetişkinlik döneminde laktozu(sütteki şeker) sindiremez hale gelirler. Uygun bir büyüme için protein, yağlar, karbonhidratlar, mineraller ve iz elementlerin dengesi çok önemlidir. Bu besinler kedinin fizyolojik ve sindirim özelliklerine uygun olmalıdır. Mamanın kokusu lezzetliliği de belirler.10 günlükken dört temel tadı algılarlar: asidik, acı, tuzlu ve tatlı. Ancak tatlı tatlardan pek etkilenmezler.

Kediler doğal yaşamda katı karnivor olmalarına rağmen kas veya karaciğer yemezler. Herbivor veya omnivor olan avlarının da kemik veya bağırsaklarını sindirirler. Bundan dolayı bazen sebzede tüketerek dengeli bir öğün oluşur.

Daha önceden belirttiğimiz gibi masa artıkları vermemenizi tavsiye ederiz. Bu tarz gıdalar yavrunuzun sağlığını koruma adına önemlidir. Gıdanın dengesizliğinin yanında tüylerinde matlaşma, dökülme, fazla kilo riski ve düzensiz büyümeye neden olabilir.2 tür gıda vardır; ev yemekleri ve hazır mamalar. Ev yemekleri; et, pirinç veya sebzeler ile sizin pişirip hazırladığınız gıdalardır. İçeriklerin kalitesinden emin olsanız bile, besinsel denge veya yavrunuzun büyümesi için gerekli mineral, vitaminler gibi tüm içerikleri sağladığınızdan emin olamazsınız. Bu durum ilerleyen yaşlar içine geçerlidir. Ev yapımı yemekler hazır mamalardan daha pahalı olup, çabuk bozulur ve hazırlanması çok dikkat gerektirir.

Hazır ve kaliteli mamaların en büyük avantajları kediniz için gerekli tüm besinsel elementleri içermesidir. Dikkatle hazırlanırlar ve insan gıdalarında ki gibi aynı sağlık bilgisi kuralları uygulanır. Ev yemeklerinden daha ucuz olup, hazırlanması için zaman gerekmez.

4 ila 12.haftalar arasında yavrunun bağışıklık sistemi tamamen gelişmemişken anneden yavruya kolostrumla geçen bağışıklı aşamalı olarak düşer. Bu dönemde yavru kedi korumasız ve hassastır. Kullanacağınız mama bağışıklık sistemini arttırıcı nitelikte olmalıdır. Özellikle L-lizinin mamaya ilavesiyle viral enfeksiyon azaltılmıştır.

Yavru kedilerin büyümesi 2 dönemde olur. Birinci dönem doğumdan 4 aya kadar olan dönem olup çok hızlı büyüme gösterirler. İskelet sistemleri gelişir ve 8.haftada doğum ağırlığının 5 ila 7 katına ulaşırlar. Bu dönemde yavru kedinizi Royal Canin?in BABYCAT 34 maması ile beslemenizi tavsiye ediyoruz. Böylelikle doğal savunmasının gelişmesi patenti sinerjik antioksidant kompleks(Vitamin C&E, taurin, lutein) ve MOS ile desteklenir. Sütten katı mamaya geçmesini kolaylaştırmak için çok ufak ve ılık su ile kolay nemlendirilebilen taneler içerir. Gelişiminin desteklenmesi için EPA/DHA, vitaminler ve L-karnitin içerir. Ayrıca sindirilebilirliği en az %95 olan Royal Canin patentli LIP proteinler, FOS ve pancar posası içerir. Eğer yavrunuz 4 aydan büyükse 12 aya kadar KITTEN 36 mamasını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu ikinci büyüme döneminde halen hassas olan sindirim sistemi pancar posası, LIP proteinler, FOS ve balık yağı ile desteklenir. Doğal savunmasının gelişmesi patenti sinerjik antioksidant kompleks(Vit. C&E,taurin, lutein) ve MOS ile desteklenir. İskelet sistemi aşamalı olarak kuvvetlendiğinden enerji ihtiyacı halen yüksektir. Çıkmaya başlayan kalıcı dişleri Royal Canin?in tüm kedi mamasında olduğu gibi bu mamayla hem mekanik hem de kimyasal(sodyum polifosfat) olarak korunur, böylelikle tartar oluşumu azaltılır ve ağız hijyeni sağlanır. Yetişkin bir kedinin besinsel ihtiyaçları farklıdır. İçeride yaşayan bir kedinin ortalama yaşam alanı 35-100m2 arasında iken dışarıya çıkanın 8000-10000m2 arasında değişir ve dışarıya çıkan kedilerde enfeksiyon kapma riski daha fazla olduğundan bağışıklık sistemleri de daha çok desteklenmelidir. İçerideki bir kedinin günlük aktivitesinde 3-4 saat temizlenme,18 saate kadar uyku varken dışarıya çıkan bir kedide uyku süresi 12-14 saat, kendini temizleme daha az ve 1-8 saat hareket vardır. Bu nedenle içeride olanın %40 daha fazla kilo alma riski vardır, dışarıya çıkanda ise hareketinden dolayı daha fazla enerji ihtiyacı vardır. Fazla kilo diabet, eklem problemleri ve kalp rahatsızlıklarına neden olur. Hareketsizlik ayrıca sindirim problemlerine de neden olduğundan tuvalet kabında yumuşak ve kötü kokulu dışkı görülür. Yine içerideki bir kedi tüm yıl boyunca hemen hemen sabit ortam ısısı ve yapay ışığa maruz kaldığından tüy dökmesi hemen hemen sürekli görülür. Bundan dolayı da tüy yumağı oluşum riski daha fazladır. Dışarı çıkanda ise çoğunlukla tüy dökme ilkbahar sonu ve sonbahar ayların arasında artar. Royal Canin?in tüm kedi mamalarında tüy yumağı oluşumunu önleyecek özel ham maddeler vardır. Eğer kediniz içeride yaşıyor ve hiç dışarı çıkmıyorsa 1 ila 10 yaş arası yetişkin kediler için olan INDOOR 27 mamasını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu mamanın içeriğindeki LIP proteinler ile dışkı kokusunda %60 azalma olur. Daha az hareket ettiğinden dolayı kilo alma riski yüksek protein ve L-karnitin ilavesi ile azaltılır ayrıca femente olmayan lifler ve pancar posası ile de yutulmuş olan tüylerin atımı kolaylaştırılarak tüy yumağı oluşumu engellenir. Eğer kediniz 1-10 yaş arasında ise ve orta derecede aktif, arada sırada dışarıya çıkıyorsa FIT 32 mamasını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece iyi bir vücut için gerekli besinsel ihtiyaçları almasıyla birlikte, ideal kilosunun korunması sağlanır. Bağırsak geçişini hızlandıran ve yutulan tüylerin atımını sağlayan fermente olmayan lifler ile pancar posası sayesinde de tüy yumağı atımı kolaylaşır. Eğer kediniz çok seçici ve 1-10 yaş arasında ise EXIGENT 35/30 mamasını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. İçindeki iki farklı tane sinerjik etki yaratarak en iştahsız, seçici kedilerin bile ilk tercihi olmaktadır. Bir kedinin iştahı aşırı yemesine bağlı oluşabilecek kilo alma riski önlenerek arttırılmalıdır. Bu mama ile kilo almanın önüne geçilerek formda kalması sağlanır. Ayrıca dengesiz bir beslenmenin sonucu tüy güzelliğindeki değişikliği yok etmek biotin ve omega 6?dan zengin hodan yağı içermektedir. Kedinizde yumuşak dışkıya ve kusmaya neden olabilecek sindirim hassasiyeti varsa ve 1-10 yaşları arasındaysa SENSIBLE 33 mamasını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Mamanın içeriğindeki yüksek oranda pirinç ve LIP proteinler ile sindirim güvenliği arttırılarak kedinin huzuru yaratılır. Bağırsak florasının dengesi içinde pancar küspesi ve FOS içermektedir. Kediler kendilerini temizlerken tüylerin 2/3?ü yutulur ve zamanlarının yaklaşık %30?unu tüylerini yalayarak geçirirler. Yutulmuş tüyler daha sonra kusma veya dışkı yolu ile atılır. Özellikle evde yaşayan kedilerde tüylerinin doğal atılımını kolaylaştırmak için yedikleri mamanın uygun ve kaliteli olup mide boşalması ve intestinal geçişe yardımcı olması gerekir. Eğer kediniz yarı uzun veya uzun tüylüyse ve tüy yumağı oluşum riski çok fazla ise bu durumda yetişkin kediniz için etkinliği kanıtlanmış INTENSE HAIRBALL mamasını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu mamada ki müsilaj etkili güçlü fsilyum ve mikronize liflerin kombinasyonu intestinal geçişi arttırır. Tüylerin midede toplanıp kusma ile atılmasından çok dışkı ile atılımı olmaktadır. Sonuç olarak INTENSE HAIRBALL mamasının 21 günlük kullanımından sonra ?Intense anti-hairball? özel kompleksi sayesinde tüy yumaklarında iki katı daha fazla atılım sağlanır. Günümüzde 4 kediden 1?i aşırı kiloludur. Aşırı kilolu olmak öldürücü değildir. Kedinin ideal kilosuna geri dönebilmesi için diyetinde sağlık problemleri oluşturmayacak şekilde uygun kısıtlamalar yapılmalıdır. Bu durum enerji içeriği azaltılmış, lezzetli ve vücut yağlarının yanmasını teşvik edici, yetişkin kediler için etkinliği kanıtlanmış LIGHT 40 maması ile mümkündür. Light 40, lifler ve fsilyumdan zengin olduğundan kedilerin iştahını tatmin ederken özellikle tüketilen kalori miktarında azalma sağlar.Yüksek protein içeriği kas yoğunluğunun korunmasını sağlarken, L-karnitin yağların daha iyi kullanılmasına yardımcı olur. Sonuç olarak iştah tamamen karşılanırken, %17 daha az kalori tüketilir. Eğer kediniz 10 yaşından büyük ve yaşlı ise INDOOR MATURE mamasını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. 10 yaşından sonra böbrek fonksiyonları,eklemler ve bağışıklık sistemi etkilenmeye başlar. Mama, bu riskleri azaltmak için hücre yaşlanmasında mücadelede yardımcı olan sinerjik antioksidan kompleks (vit.C&E,üzüm ve yeşil çay polifenoller), böbrek fonksiyonlarının desteklenmesi için azaltılmış fosfor ve sodyum, eklem fonksiyonlarının desteklenmesi içinde kondroitin & Omega 3 yağ asitleri içermektedir. İçeriğindeki yüksek miktardaki LIP proteinler ile dışkı kokusunda azalma olur ve 10 yaş üstü kedilerin hassas dişlerine uygun daha yumuşak ve lezzetli taneler içermektedir.

IdeaSoft® | E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.