Köpek Isırdığında Ne Yapılmalıdır?

Blog Kategorileri :

 

Köpek Isırdığında Ne Yapılmalıdır?

 

Köpek ısırmalarında meydana gelen yaralanmalardan önce akla gelmesi gereken ilk durum kuduz tehlikesidir. Çünkü köpekler salyalarında bulunan kuduz virüsünü dişleri yardımı ile açtıkları yaralardan insan vücuduna aktarırlar. Kuduz bulaştığı insandan ya da başka bir canlıdan diğer canlılara ve insanlara da geçebilir.

Bu tür durumlarda ısıran köpek tutularak gözlem altına alınmalıdır. Köpekte kuduz virüsü olup olmadığının anlaşılabilmesi köpeğin yaklaşık olarak 10 gün karantinada tutulması gerekir. Tabii ki bazı durumlarda çok daha uzun süre sonra kuduzun belirtileri ortaya çıkabilir. Köpeğin kuduz olduğu yaklaşık 43 saat sonra kendisini gösterir. Kuduz köpek ağzını kapatamaz. Kuduz köpek kuyruğunu kıstırır ve bacaklarının arasına alır. Kuduz köpek salyası akar bir şekilde etrafa saldırır. Gözleri şaşı bir hal alan köpek sudan korkar ve göz bebekleri düzensiz şekilde büyüme gösterir.

Köpek ısırmalarından sonra köpeğin bir sahibinin olup olmadığı araştırılmalıdır ve aşılarının ne durumda olduğu sorgulanmalıdır. Isırma kuduz bir köpek tarafından gerçekleştirilmişse durum polise ve sağlık kuruşuna haber verilmelidir.

Isırma olayını gerçekleştiren köpek olay esnasında ya da karantina süresi içerisinde ölürse başı antiseptik solüsyon ile ısıtılmış bir bezle sarılmalı ve laboratuvara gönderilmelidir.

Köpek tarafından ısırılan kişiye her ihtimal göz önüne alınarak kuduz aşısı yapılmalıdır. Bununla birlikte sağlık kuruluşuna gidilene kadar ısırılan yer bolca su ile yıkanmalıdır ve üzeri temiz bir bez ile örtülmelidir.

Isırılan bölgeye başka bir mikrobunda bulaşma ihtimali düşünülerek pansuman yapılmalıdır. Ayrıca sağlık kuruluşuna gidildiğinde her ihtimale karşı tetenoz aşısı yapılmalıdır. Eğer kişi daha önceden tetenoz aşısı olmadı ise tetenoz serumu verilmelidir.

Kısacası köpek ısırması ufak bir olay olarak görülüp geçiştirilmemelidir. Köpek ısırmaları hayati boyutta tehlikelere de neden olabilir.

IdeaSoft® | E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.