Köpek Maması Nasıl Seçilir?

Blog Kategorileri :

 

Köpek Maması Nasıl Seçilir? Nasıl Seçilmeli

 

Köpeklerin beslenmesinde mamanın çok önemli bir yeri vardır. Köpekler, günlük besinlerle de beslenebilmektedir fakat mamaların kalitesi ve seçimi köpeklerinin gelişimi etkileyebilmektedir. Köpek maması seçerken bazı püf noktaları bilmek gerekmektedir. 

Son dönemlerde büyük ilgi gören kuru ve ıslak mamalar, içerdikleri besin türüne göre farklılık göstermektedir. Köpek sahipleri, mama almadan önce kutunun veya ambalajın üzerinde yazan bilgileri mutlaka okumalıdır. Mamalar, premium ve market maması olarak ayrılmaktadır. Bu türlerin kuru ve ıslak cinsleri bulunmaktadır. Islak ve kuru mama konusunda, en iyi mamanın hangisi olduğu ile ilgili veterineler de ortak bir görüşe sahip değildir. Bu durumda köpek sahiplerine büyük iş düşmektedir. Köpeklerin mama seçimlerinde, köpeğinizin zevkini ve alışkanlığını bilmeniz ve tespit etmeniz gerekmektedir. 

Köpek maması seçiminde mutlaka bir veterine danışılmalıdır. Köpek maması seçiminde çok kararsız olan kişiler, köpeklerini tedavi ettirerek hangi mamanın ona iyi geleceğini öğrenebilir. Premium ve market mamaları da kendi arasında ayrılmaktadır. Ev yapımı, veteriner reçeteli, bütünsel ve ekonomik köpek mamaları da piyasada mevcuttur. 

Köpeklerin her zaman aynı mama ile beslenmesi yanlış bir uygulamadır. Sürekli olarak aynı mama ile beslenen köpekleri zaman içerisinde bu durumdan sıkılabilmektedir. Ayrıca, köpeğin derisinde alerji oluşumu da söz konusu olabilmektedir. Köpeklerin mamaları, köpeğin bireysel ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir. Zaman içerisinde aşırı yağlanma ve kilo gözlemlenen köpeklerde mutlaka diyet mamaları tercih edilmelidir. Köpeklerin mamaları periyodik olarak 2-6 ay arasında değiştirilebilir. Köpeklerin mama alışkanlığı bir anda değiştirilmemelidir. Bu mama değişimi, eski mamaya bir miktar yeni mama katılarak yapılmalıdır. Köpek mamalarının yanında besleyici olarak ek gıdalar kullanılabilir. Az pişmiş et, tahıl, sebze ve meyve gibi malzemeler ile köpeğinizin mamasını çeşitlendirebilirsiniz. 

Köpeklerde yanlış mama kullanımı, köpeğin ağzının kokmasına da neden olabilmektedir. Bu nedenle mama değişimlerinde köpeklerin ağızları kontrol edilmelidir. Köpek maması alırken, mama etiketinin üzerinde AAFCO yazmasına dikkat edin. Bu işaret mamanın yüksek kalitede olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte mamaların mısır, pirinç, soya ve kimyasal koruyucu gibi maddeler içermediğine dikkat edin. Mamaların her zaman içerisinde et bulundurması gerekmektedir. 

IdeaSoft® | E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.