Köpekler Neden Kusar?

Blog Kategorileri :

 

Köpekler Neden Kusar? Köpek Kusma Problemi

 

Kusma sorunu birçok sağlık problemine işaret edebilir. Köpeklerde de zaman zaman kusma sorunu görülebilir. Özellikle köpek besleyenlerin bu konuda oldukça bilinçli ve bilgili olması gerekir. Peki köpek neden kusar?

Kusma sorunu çoğu zaman önemli bir soruna işaret etmese de bazı durumlarda ciddi sorunların belirtisi olabilir. Bu nedenle bir köpek kusma problemi yaşıyorsa sahibinin köpeği gözetim altına alması ve kusmanın nedenini araştırması gerekir. Gözlem sonucunda ortaya çıkan duruma göre de köpeğin kusmasına çare aranmalıdır.

Bazı gıdalar köpeklerin midelerine uyumlu olmayabilir ve bu nedenle kusmalar meydana gelebilir. Özellikle baharatlı yiyecekler, sosis, salam ve tuzlu ev yemekleri köpeklerin kusmasına neden olabilir. 

Köpekler bilmedikleri yabancı nesneleri tükettiklerinde de kusma problemi ile karşı karşıya kalabilirler. Özellikle midelerinden ve bağırsaklarından geçemeyecek büyüklükteki maddeler ile yapışkan şekildeki maddeler köpeklerin kusmasına neden olur. Bu tür durumlarda veteriner desteğine ihtiyaç vardır.

Köpekler bitki tüketimi sırasında zehirli bitkileri öğütürlerse yine kusma problemi ile mücadele etmek zorunda kalabilirler. 

Köpeklerin bağırsaklarında oluşan solucan, kancalı kurt ve kıl gibi oluşumlar da iltihaplanmalara neden olarak köpeklerin kusmasına neden olabilir.

Köpeklerin organlarında meydana gelen iltihaplanmalar ile böbreklerinde yaşadıkları sorunlar da kusma sebebi olabilir.

Köpekler kusma problemi yaşadıklarında yapılması gereken ise 8 ile 12 saat arasında köpeğin aç bırakılması ve su bile verilmemesidir. Bu sayede köpekler midelerini kendileri toparlarlar. Eğer kusma kesilir ise köpeğe bir miktar buz verin ve 2-3 saat kusma olmazsa devam edin. Daha sonra köpek için lifli yiyeceklerden oluşacak bir diyet oluşturun. Köpeğe yemek vereceğiniz zaman 2 kaşıktan fazla yemek vermeyin ve kusma olmadığı sürece devam edin. Bu işlemi 2-3 saatte bir uygulayabilirsiniz. Gıda olarak da pirinç lapası tercih edilebilir. 2-3 gün sonra herhangi bir kusma eğlemi görünmüyorsa köpek normal beslenmesine dönebilir. 

Eğer kusma problemi yaşayan köpek herhangi birşey yiyip içmediği halde kusmaya devam ediyorsa veterinere götürülmelidir ve sağlık sorunu tespit edilmelidir.

IdeaSoft® | E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.