TÜM ÜRÜNLERDE ÜCRETSİZ KARGO

Köpeklerde Neden Tasma Kullanılmalı

Köpeklerde Neden Tasma Kullanılmalı

Köpeğinizin güvenliği açısından tasmalar oldukça önemlidir. Köpeklerin beden yapısı ve eğitim düzeyine göre tasma seçimi de farklılık gösterecektir. Her köpek cinsine göre farklı şekilde ve kalınlıkta tasmalar üretilmektedir. Kısa boynu olan köpeklere takılan kalın tasmalar yanlış olacak ve köpeğinizin nefes almasını zorlaştıracaktır. Bu sebeple kalın boyunlu ve kısa boyunlu bir köpek ırkından olan köpeğiniz var ise ince bir tasma tercih etmeniz gerekecektir. İnce ve uzun boyunlu bir ırktan gelen köpeğiniz var ise tasma tercihinizi kalın olanlardan yapmanız gerekecektir. Bu tipte bir köpeğiniz varsa köpek tasması alırken dikkat etmeniz gerekenler arasında gövde destekli bir tasma olması vardır. Köpeğinize zarar verecek, tüylerini ve derisini tahriş edecek malzemelerden üretilen köpek tasmalarını tercih etmekten uzak durmalısınız.

Köpek Tasma Özellikleri Nasıl Olmalıdır ?

Köpek tasmaları; sentetik, kumaş, deri ve metal olmak üzere birçok farklı malzemeden üretilebilir. Köpeğinizin alerjisi olması durumunda tasmasını değiştirebilir ve farklı malzemeden yapılmış bir tasma deneyebilirsiniz. Köpek tasmaları, işlevlerine göre iki çeşittir. Bunlardan biri klasik boyun tasmaları, diğeri de göğüs tasmalarıdır. Genellikle küçük ırklar için göğüs tasmaları kullanırken büyük ırklarda boyun tasması kullanımı daha yaygındır.

 

Köpek Tasması Neye Göre Seçilmelidir ?

Köpeklerin güvende olması için tasmaların önemi büyüktür. Köpek tasmaları, eğitim seviyesine ve bedenin yapısına göre seçilecek olan tasmalar değişkenlik göstermektedir. Köpeklerin cinslerinden dolayı tasmalar şekillerinde ve kalınlarında da farklılık göstermektedir. Boyun bölgesi kısa olan köpek cinslerinde kalın takılan tasmalar doğru olmamakla birlikte, köpeğinizin rahat nefes almasında zorluk yaşatacaktır.

 

Köpek Boyun Tasmaları

Köpeklerin tasmaya alıştırılmasına yavruyken başlanır. Bu alıştırma işleminde öncelikle boyun tasmaları kullanılır. Boyun tasmaları, köpeklerin sürekli kullanımı için çok elverişlidir ve her yerde kullanılabilir. Boyun tasmaları kullanılırken dikkat edilmesi gereken nokta ise tasmanın çok sıkı olmaması ve köpeğin boynuna baskı yaparak nefes almasını engellememesidir. Boyun tasmaları aynı zamanda köpeklerin kafasından çıkacak kadar da gevşek bırakılmamalıdır. Köpek kafasını tasmadan kurtarabiliyorsa tasmanın hiçbir anlamı yoktur. Ayrıca boyun tasmaları, yürüyüş yaparken çok hızlı davranıp tasmayı çekiştirebilen köpekler için çok da uygun değildir. Ama ev içinde ve yaşam alanlarında köpeğin daima boynunda olması tasmayı vücudunun bir uzvu gibi görmesini sağlayacağı için son derece yararlı olacaktır. Köpek boyun tasmalarının bir tercih sebebi ise kolay takılıp çıkartılması ve kullanımının pratik olması ile köpeğin dişleriyle erişemeyeceği bir yer olan boyuna takılmasıdır.

Köpek Gögüs Tasmaları

Daha çok küçük ırklar ve çok hareketli köpekler için kullanılan göğüs tasmaları, takılmaları pek pratik olmasa da köpekleri dışarıda kontrol etmek için çok uygun ve güvenli aksesuarlardır. Günümüzde büyük ırklar için de bolca üretilen köpek göğüs tasmaları köpeğin orta gövdesini sardığından tek bir noktada köpeğinize baskı yapmayacaktır. Dolayısıyla bu tasalar boyun tasmalarından çok daha sağlıklıdır ama sürekli kullanıma uygun değildir. Köpeğiniz yatarken ya da oyun oynarken göğüs tasmaları ile pek de rahat edemezler. Ayrıca göğüs tasmasına alışana kadar onu kolayca dişleyecek ve çıkarmaya çalışacaktır. Evde boyun tasmaları dışarı ise göğüs tasmalarını kullanmanız daha faydalı ve sağlıklı olacaktır.

 

 

Tasma Modellerini Detaylı İnceleyebilirsiniz.    

 

OTOMATİK TASMALAR

GEZDİRME TASMASI

BOYUN TASMASI

EĞİTİM TASMASI

GEZDİRME KAYIŞI

GÖĞÜS TASMASI