TÜM ÜRÜNLERDE ÜCRETSİZ KARGO

Sibirya Kurdu Özellikleri Nelerdir ? Sibirya Kurdu Hakkında Bilgiler

Sibirya Kurdu Özellikleri Nelerdir ? Sibirya Kurdu Hakkında Bilgiler

Sibirya kurdu, eşsiz göz renkleri ile birlikte oldukça dikkat çekici bir köpek ırkıdır. Sibirya kurtlarının bir diğer adı Husky olarak bilinmektedir. Özgür bir ruha sahip olan bu ırk, dilediğince koşmayı ve dolanmayı oldukça sever. 

Sibirya Kurdu Özellikleri

Sibirya kurtları, kahverengi ve mavi gözlere sahip olabilirler. Genelde gözlerinin görüntüsü insanlar tarafından korkutucu bulunmaktadır. Fakat, Husky 'ler oldukça dost canlısı köpeklerdir. Tam aksine sizinle bir bağ oluşturduktan sonra aranızdan su sızmayacaktır :)

Sosyal bir karaktere sahip olan bu ırk, çocuklarla da çok iyi geçinirler. Yukarıda da belirttiğimiz üzere özgür bir ruha sahiptirler ve çok fazla emir almaktan hoşlanmazlar. Aynı zamanda, sibirya kurtları havlamayı pek sevmezler. Fakat, bu durum apartman ya da daire gibi ortamlarda beslenmeleri gerektiğini göstermez. Bahçeli evler ve çiftlik gibi yerlerde beslenmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Onların mutluluğu için bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Sıcak havalarda bunalabilirler, yaz aylarında uygun koşulları yaratmanız ve serin bir yerde barınmasını sağlamanız onu mutlu edecektir.

Sibirya Kurtlarının Kökeni

Sibirya kurtları, Sibirya 'da -60 dereceye kadar olan hava koşullarında kızak çekme ve ren geyiklerini yönlendirmede bekçi köpekleri olarak tercih edilmişlerdir. Sahip oldukları tüy yapısı ile zorlu soğuklara dahi oldukça dayanıklılardır.

Sibirya Kurdu Bakımı

Sahip oldukları tüy yapısından dolayı tüylerin düzenli olarak taranması gerekmektedir. Haftada 1-2 defa narin bir şekilde taramanız, tüy sağlığının korunmasına yardımcı olacaktır. Sibirya kurtları, yalnız kalmaktan hoşlanmadıkları için uzun süreli yalnız bırakmanız ona zarar verecektir. 

Düzenli aralıklar ile veteriner hekim kontrolüne götürmeli ve sağlık durumunu takip etmelisiniz. 

Sibirya Kurtlarının Egzersiz İhtiyaçları

Sibirya kurtları, oldukça fazla enerjiye sahiptirler. Bu enerjilerini uzun ve sık egzersizler ile atmayı severler. Enerjilerini atmaları için egzersiz yaptırılan günlerin, sıcak hava koşullarına sahip olmaması gerekir. Bu gibi durumlarda sevimli dostlarımızın serin yerlerde kalmaları daha sağlıklı olacaktır. 

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Bu yazımızda sibirya kurdu özellikleri ve sibiya kurdu bakımından bahsettik. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.